The royal family in England

The royal family in England

The royal family lives in BuckinghamPalace, where Queen Elizabeth II lives. He also receives his guests in thishouse, but does not live there all yearround. Queen Elizabeth is married toPhilip, has four children, eightgrandchildren and five great-grandchildren. The queen is 93 yearsold and her birthday is on April 21st. Her husband is celebrating his birthdayon June 10th and is 97 years old. Thefamily also includes Prince Charles, whois the Prince of Wales. The Englishprincess Anna was born on August15th. And the Duke of York, Andrew, who is 59 years old. Edward the Duke ofthe United Kingdom, he is the youngestchild of a royal couple. The history ofthe royal family began with thegrandfather of Queen Elizabeth II. Queen Elizabeth II's mother was namedLord Guardian of the Five Ports. It isinteresting that when members of theroyal family go on a visit to anothercountry they have to have theirmourning clothes packed in case ofsomeone's death.

 

Numbers of words: 152

Rodzina królewska mieszka w pałacu Buckingham, w którym mieszka królowa Elżbieta II. W tym domu przyjmuje też swoich gości, jednak nie mieszka tam przez cały rok. Królowa Elżbieta ma męża Filipa, czwórkę dzieci, ośmioro wnucząt i pięciu prawnucząt. Królowa ma już 93 lata, a urodziny obchodzi 21 kwietnia. Jej mąż obchodzi urodziny 10 czerwca i ma 97 lat. Do rodziny należą również książę Karol , który jest księciem Walii. Księżniczka angielska Anna urodziła się 15 sierpnia.  Andrzej książę Yorku, który ma 59 lat. Edward książę Zjednoczonego królestwa, jest on najmłodszym dzieckiem królewskiej pary. Historia rodziny królewskiej zaczęła się od dziadka królowej Elżbiety II. Mama królowej Elżbiety II była tytułowana Lordem Strażnika pięciu portów. Ciekawe jest to, że kiedy członkowie rodziny królewskiej wyjeżdżają na wizytę do innego państwa musza mieć spakowany żałobny strój na wypadek czyjejś śmierci.

 

Liczba słów: 136

 

 

Written by:

Magdalena Uzdrowska

Magdalena Formella

Natalia Kopeć

References:

Obraz Chris Hudson z Pixabay  https://pixabay.com/pl/photos/ascot-kr%C3%B3lowa-ko%C5%84-anglia-1793332/

Informations:

Kinia>3 '' 25 faktów o rodzinie królewskiej wielkiej brytanii''    Accessed: 5.31.2019
http://fandoms.pl/307558/25-faktow-o-rodzinie-krolewskiej-wielkiej-brytanii

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Brytyjska_rodzina_kr%C3%B3lewska

 

Skowron Mirosław ''Historia brytyjskiej monarchii-NAJCIEKAWSZE FAKTY, nieznane tajemnice'' Accessed: 5.03.2011
https://superbiz.se.pl/technologie/historia-brytyjskiej-monarchii-najciekawsze-fakty-nieznane-tajemnice-aa-1ptF-wq43-Laan.html

 

 

 

Quiz

1.How old is Queen Elizabeth?

a.93

b.95

c.94

2. How old is Elizabeth's husband?

a.99

b.97

c.98

3. What's Elizabeth's husband's name?

a.Leonardo

b.Adam

c.Filip

4. How many children Elizabeth and Philip have?

a.3

b.4

c.5

5. How many grandchildren does Elizabeth and Philip have?

a.8

b.7

c.9

Answers:

1.A

2.B

3.C

4.B

5.A

GLOSSARY:

birthday - urodziny

children - dzieci

clothes - strój

grandchildren - wnuki

grandfather - dziadek

guest - gość

history - historia

husband - mąż

receives - przyjmuje

royal - królewska